Nodarbības par kognitīvo attīstību senioru grupā kopsavilkums “Labestības pasaulē. Nodarbības par kognitīvo attīstību kopsavilkums, stundas izklāsts par pasauli mums apkārt (vecākā grupa) par tēmu Kognitīvās attīstības stundas kopsavilkums, vecākā grupa

Mērķis: iepazīstināt bērnus ar augiem, kas mums kalpo kā uztura avots.

Uzdevumi:

Nostipriniet zināšanas par to, kur augi aug un kas tos stāda.

Kādus ēdienus var pagatavot no augiem.

Paskaidrojiet dažu augu nosaukumu izcelsmi.

Attīstīt uzmanību, paplašināt un aktivizēt vārdu krājumu par tēmu.

Sagatavošanas darbs: Apsveriet auga struktūru, izmantojot zieda piemēru. Saruna par to, kādus augus mēs zinām? Ko mēs saucam par augu?

Materiāli. Dažādu augu ilustrācijas. Graudaugu maisi katram bērnam.

Nodarbības gaita.

1 daļa.

Pedagogs:

Puiši, lūdzu, pastāstiet man, ko jūs šodien ēdāt brokastīs? Ko tu vakar ēdi bērnudārzā? Kā ar mājām? Bērnu atbildes.

Tas ir, jūs un es ēdam pārtiku vairākas reizes dienā: brokastis, pusdienas, pēcpusdienas uzkodas, vakariņas. Vai jūs zināt, no kurienes nāk ēdiens mūsu galdam? Bērnu atbildes.

Pedagogs:

Mūsu galvenā apgādniece ir Māte Zeme. Viņa mums dod maizi, dārzeņus un augļus. Zeme baro dzīvniekus ar zāli un sienu, un dzīvnieki dod mums gaļu, pienu, vilnu un citus produktus. Dārzeņi un augļi, garšaugi - kas tas ir? Tieši tā, tie ir augi, augi, kas mūs baro. Jūs zināt daudzus augus, piemēram, dārzeņus un augļus, bet šodien es jūs iepazīstināšu ar interesantiem augiem, kas ir arī mūsu apgādnieki. Uzmini mīklas?

Un zaļš un biezs

Dārza dobē auga krūms.

Mazliet rakt:

Zem krūma...(kartupeļi).

Nav šūti, negriezti,

Un viss rētās;

Neskaitot drēbes,

Un tas viss bez stiprinājumiem. (kāposti)

3. Viņš ir zeltains un ūsains, simts kabatās ir simts puiši. (auss)

4. Tajā ir mūsu veselība, spēks un brīnišķīgais siltums.

Cik rokas viņu pacēla, sargāja, rūpējās.

Tas satur dzimtās zemes sulas,

Saules gaisma tajā ir jautra...

Satver abus vaigus

Izaug par varoni!

Kas tas ir? Tieši tā, šī ir maize! Kurš var nosaukt, kāda tā ir maize?

Ir dažādi maizes veidi: kviešu un rudzu. No kviešu miltiem iegūst baltmaizi, bet no rudzu miltiem iegūst melnu maizi. Bet kviešu miltus iegūst no kviešu graudiem, un rudzu miltus iegūst no rudzu graudiem.

Fiziskās audzināšanas minūte.

Graudi iekritīs zemē

Roku kustības pa kreisi un pa labi jūsu priekšā

Un tas izdīgs kā asns.

Mēs pieceļamies no pietupiena, novietojot plaukstas krūtīm priekšā.

Saule viņu apceps,

Paceliet rokas uz augšu, izklājiet tās uz sāniem, paskatieties uz plaukstām.

Līs simts reizes.

Pietupieni, viļņveidīgas kustības ar rokām no augšas uz leju.

Un tad salst zem sniega

Aptiniet rokas ap sevi un pārvietojieties no kājas uz pēdu.

Un stāvi vējā

Viņi paceļ rokas uz augšu. Noliec pa kreisi un pa labi,
paceļot kājas no grīdas.

Maize ir ļoti grūti iegūt

Pakratiet kreiso vai labo roku ar pirkstu.

Jums vajadzētu zināt par to.

Viņi pieskaras savām galvām ar rokām.

Pedagogs: Abi šie augi – kvieši un rudzi – cilvēkiem ir zināmi kopš seniem laikiem. Kvieši der visiem: milti no graudiem ir balti, maize garšīga. Viena lieta ir slikta: tā baidās no kaitīgiem kukaiņiem, stiprām salnām un sausuma. Kviešiem patīk, ja par tiem rūpējas, netaupot pūles.

Bet rudzi jau sen tiek uzskatīti par nezāli. Rudzi parādījās kā nelūgts viesis kviešu laukā un dzīvoja tur, starp kviešu vārpām, cenšoties tos dabūt ārā no turienes. Dažreiz sals piemeklēja un iznīcināja visus kviešus, bet rudzi auga brīnišķīgi. Novāc to, pļauj, sasmalcina un cep gardu maizi no rudzu miltiem.


Pirkstu vingrošana.

Sākumā viņš uzauga brīvībā uz lauka,Bērni nedaudz krata rokas

Vasarā tas ziedēja un spicēja, Pacelts.

Un tad viņi kuljaViņi klauvē dūres viens pret otru.

Viņš pēkšņi pārvērtās graudos. Izpildi vingrinājumu “Pirksti saka sveiki”

No graudiem līdz miltiem un mīklai,Viņi sažņaudz un atvelk dūres.

Es ieņēmu vietu veikalā.Izstiepiet rokas uz priekšu, plaukstas uz augšu.

Viņš uzauga zem zilajām debesīm,Viņi paceļ rokas uz augšu.

Un viņš nāca pie mūsu galda ar maizi.Izstiepju rokas uz priekšu, plaukstas uz augšu.

Šeit ir vēl viens augs - māsu kukurūza.


Neviens precīzi nezina, kur kukurūza ieguva tik brīnišķīgu nosaukumu. Rumāņu valodā kukurūza nozīmē egles čiekuru. Vālīte ļoti atgādina konusu. Daudzās valstīs kukurūzu sauc arī par kukurūzu. No kukurūzas miltiem gatavotās putras ir garšīgas, plātsmaizes vēl labākas. Kukurūza ir lieliska barība mājlopiem un mājputniem. No graudiem izspiež eļļu, no kātiņiem gatavo ziepes, plastmasu un pat zāles – penicilīnu.


Un šeit ir vēl viens produkts: griķu biezputra. Tas ir pagatavots no griķiem. No kurienes nāk griķi? Varbūt no Grieķijas? Nē nav īsti. Ir zināms tikai tas, ka šis augs ir dzimis kaut kur dienvidu reģionos, un agrāk visu dienvidu daļu sauca par "grieķu". Galu galā Grieķija ir dienvidu valsts, un no turienes cēlies auga nosaukums - griķi.

Šo augu sauc par cukurbietēm, no tā ražo cukuru. Nedomājiet, ka šī ir tā pati biete, par kuru mīkla saka: "Augšā zaļa, apakšā sarkana, ieaugusi zemē." Nē, tās ir dažādas bietes, nevis sarkanas, bet baltas un ļoti saldas. Uz lauka aug cukurbietes. Kombains to izceļ no zemes un saliek kaudzēs. Kravas automašīna aizved bietes uz cukurfabriku, kur tās vārīs cukurā.

2. daļa.

Par māsu augiem varam runāt bezgalīgi, tāpēc aicinu ikvienu apskatīt ilustrāciju izstādi, kurā attēloti pazīstami un nepazīstami augi: prosa, pupas, zirņi, tēja, kartupeļi, kāposti u.c.


3. daļa.

Bērniem ir labības maisi, bērni nosaka, no kāda auga labība nākusi.

Nodarbības kopsavilkums.

Mājas darbs: Aiciniet bērnus uzzināt no saviem vecākiem, ko var pagatavot no tā vai cita auga, ko viņi satika klasē.

Nodarbības par kognitīvo attīstību vecākās grupas bērniem kopsavilkums “Kā aug viss dzīvais”

Kiseleva Evdokia Ivanovna, MKDOU "Bērnudārzs Nr. 4" skolotāja, Liski, Voroņežas apgabals.
Apraksts. Piedāvāju jums tiešās izglītojošās aktivitātes “Kā aug visas dzīvās lietas” kopsavilkumu. Šis materiāls ir paredzēts, lai caur pieredzi iepazīstinātu bērnus ar dzīvo organismu augšanas un attīstības posmiem. Šis kopsavilkums būs ļoti noderīgs skolotājiem, kuri strādā ar vecākā pirmsskolas vecuma bērniem. Ceru, ka daudziem skolotājiem šī stunda patiks un viņi palīdzēs iepazīstināt bērnus ar visu dzīvo būtņu attīstību.
Integrācija: Kognitīvā - pētnieciskā darbība, runas attīstība, komunikatīvā attīstība.
Mērķis: Eksperimentējot iepazīstināt bērnus ar cilvēku, dzīvnieku un augu augšanas stadijām.
Uzdevumi:
1. Eksperimentējot attīstīt bērnos interesi par apkārtējo vidi.
2. Iepazīstināt bērnus ar dzīvo organismu raksturīgajiem attīstības posmiem.
3. Novediet bērnus pie secinājuma, ka dzīvo objektu augšanai nepieciešams viens un tas pats: ūdens, gaisma, gaiss, ēdiens, rūpes un mīlestība pret citiem.
4. Izaudzināt interesi par apkārtējo realitāti.
Tehnoloģijas, metodes un tehnikas: diagrammu izmantošana - modeļi, psihovingrošana, problēmu meklēšanas situāciju veidošana, rotaļīgas, vizuālas, praktiskas aktivitātes, jautājumi bērniem
Materiāli un aprīkojums: bērnu fotogrāfijas, diagrammas - bildes, pupiņas burkā, augsnes kaste.

Kopīgo aktivitāšu gaita

Bērni skatās mazu bērnu fotogrāfijas.
Audzinātāja. Puiši, pastāstiet man, ko jūs redzat fotoattēlā?
Bērni. Mēs redzam mazus bērnus, kuri izskatās kā mēs, kad bijām mazi.
Audzinātāja. Vai jūs tagad esat līdzīgs viņiem?
Bērni: līdzīgi, bet ne gluži.
Audzinātāja. Kā tu esi mainījies?
Bērni: Esam izauguši, kļuvuši veselāki, skaistāki.
Audzinātāja. Kas tevī ir mainījies?
Bērni: Viņi kļuva garāki, viņu mati kļuva garāki, viņu acis mainījās.

Audzinātāja. Kāds tu bijāt mazs?
Bērni: Smieklīgi, smieklīgi, neveikli.
Audzinātāja. Kā šie mazuļi liek jums justies?
Bērni: Jūs vēlaties viņus samīļot, spēlēties ar viņiem, turēt rokās, skūpstīt.
Audzinātāja. Pastāsti man, kas par tevi rūpējas? Kas tev bija vajadzīgs, lai izaugtu?
Bērni: Par mums rūpējas mūsu vecāki un vecvecāki. Viņi mūs pabaro, staigā ar mums, vanno, vasarā kopā sauļojamies, ārstējam slimības, žēlo, bučo, runā labus vārdus.
Audzinātāja. Jā, tev vajadzēja ēdienu, ūdeni, gaisu, siltumu, tuvinieku mīlestību. Tagad, puiši, paskatīsimies, kā cilvēks aug.
Apskatiet diagrammu, kas parāda, kas jūs bijāt, kāds jūs esat un kāds jūs būsiet.

-
Zīdainis - pirmsskolas vecuma bērns - pusaudzis - onkulis, tante
Audzinātāja. Kuram no jums mājās ir kaķis vai suns? Kas nepieciešams, lai kaķēns izaugtu par lielu skaistu kaķi?
Bērni: pareizi jābaro, jādod gaļa, zivis, piens. Pastaigājieties svaigā gaisā, rūpējieties, spēlējiet.
Audzinātāja. Apskatiet diagrammu:


Akls kaķēns - kaķēns spēlējas - pieaugušais kaķis
Tagad uzmini mīklu:
Viņš ceļas rītausmā, dzied pagalmā,
Uz galvas ir ķemme, kas tas ir? (Gailis)

Vai esat redzējuši, kas bija gailis, pirms viņš kļuva par pieaugušo gaili? Tieši tā – vista. Izklāsim diagrammu:


Vistas čaumalā - pusaudžu vista - pieaugušais gailis

Kas bija vajadzīgs vistai, lai kļūtu par gaili?
Bērni: Graudi, saulīte, lai cāļu māte viņu sargā un mīl.
(Tiek spēlēta spēle "Vistas un cāļi")
Audzinātāja. Man ir kaut kas burvju burkā. Vai pēc skaņas varat pateikt, kas tas ir? (Bērni izsaka savas domas)
- Noteiksim to pēc pieskāriena, aizveriet acis, es to iedošu visiem rokās, un jūs man pastāstiet, kas tas ir.
Bērni: Tas ir gluds, ciets, mazs, ovāls.
Audzinātāja. Paskaties, kas ir tavā rokā. Jā, tās ir pupiņas. Kas jādara, lai graudi būtu dzīvi?
Bērni: vajag daudz gaismas, siltuma, mitruma, vajag lietus, drēgnumu.
Audzinātāja. Un kas ar viņu notiks?
Bērni: Graudi dīgst, uzbriest, atdzīvosies.
Psihovingrošana "Grauds"
Iedomājieties, ka esat maza sēkla. Jūs guļat dziļi zemē un esat ļoti vientuļš. Tātad jūs jutāt, ka zeme ir kļuvusi silta, un jūs gribējāt redzēt, no kurienes nāk gaisma un siltums. Jūs pastiepaties augšā, un pēkšņi zeme pašķīrās, un jūsu asns bija brīvs. Silti stari skāra tavu tievo un vēl ļoti vājo stublāju, vējš tevi šūpoja, tagad vienā, tad otrā virzienā, tu gribēji izplest savas jaunās zaļās lapas.
Saule maigi satvēra tevi aiz lapām un pavilka augšā. Jūs sākāt augt. Jūs kļūstat stiprāks, stiprāks, augstāks. Pēkšņi sāka līt un silts, lielas lietus lāses sāka tecēt pa lapām, stublāju, pumpuru. Jūs sākāt dzert lietus ūdeni un augt, augt, augt.
Mitrums baroja tavu pumpuru, un tas sāka atvērties, pārvēršoties par skaistu ziedu. Tu saprati, ka aug, dzīvo, priecājies, ka elpo svaigu gaisu, dzer tīru lietus ūdeni un gozējies zeltainās saules staros...
- Nu, puiši, vai jums patika būt par graudiņu? Kas jums palīdzēja izlauzties cauri zemei ​​un pārvērsties par skaistu augu?
Bērni: Tas ir lietus, karstums, saule, mitrums.
Audzinātāja. U Mums ir pupiņu sēklas burciņā, iesēsim tās zemē un kopsim. (Bērni stāda sēklas).
Secinājums ir apkopots.
– Stādījām graudus – pupas, un, kad parādīsies asni, vērosim to augšanu un attīstību.
(Bērni skatās pupiņu attīstības diagrammu)


Graudi - asns - ar lapām - ar ziediem - ar pāksti.

Temats: Kas ir laiks?

Mērķis: sniegt priekšstatu par laiku; ieviest jēdzienus “minūte”, “stunda”, “diennakts laiks”, “nedēļas dienas”, “gadalaiki”.

Nodarbības gaita

Puiši, šodien man piezvanīja Pinokio un teica, ka ieradīsies uz mūsu nodarbību tieši pulksten 9.00. Bet nez kāpēc viņš kavējas. (Skolotājs skatās pulkstenī, pie durvīm klauvē, nāk Buratino.)

Buratino, kāpēc tu kavējies? Mums jāsāk nodarbības, un mēs gaidām jūs.

Vai jūs nevarējāt ierasties vēlāk?

Sākam mācīties stingri laicīgi. Un skolā bērni noteiktā laikā apsēžas uz stundām. Mums ir stundu grafiks, un skolā ir stundu grafiks. Visi strādnieki dodas uz darbu noteiktā laikā, veikali atveras noteiktā laikā, transports sāk kustēties noteiktā laikā pēc grafika. Ja nebūtu pulksteņu un cilvēki neturētu laiku, šis stāsts varēja notikt.

Piemēram, lidmašīnas apkalpes komandieris atnāk uz lidlauku, skatās, bet lidmašīnā neviena nav. "Es atnācu agri," komandieris domā. "Es iešu pusdienot." Tiklīdz viņš aizgāja, ieradās pasažieri. "Ak," saka pasažieri, "komandiera vēl nav. Iesim, nopirksim kaut ko citu veikalā. Pirms viņi varēja doties prom, izsalcis un dusmīgs komandieris atgriezās. Bez pulksteņa neviens nezināja, cikos ēdamistaba tika atvērta. Komandieris paskatījās, kabīnē atkal neviena nebija. "Ja tas tā ir," viņš saka, "es lidošu viens. Viņi zinās, kā kavēties! Un būtu aizlidojis, ja nebūtu bijis pulksteņa.

-Uzmini mīklas:

Tas visu laiku skrien uz priekšu

Un viņš nekad nenogurst. (laiks)

Man nav kāju, bet es eju

Man nav mutes, bet es teikšu:

Kad gulēt, kad celties,

Kad sākt darbu. (skatīties)

Iepriekš bija dažādi pulksteņi: saules, ūdens, smilšu. Bet tāds pulkstenis nekad netiktu. Cilvēki zināja, kā noteikt laiku, skatoties uz saules kustību. Laiku noteica ēnas garums dažādos diennakts laikos. Smilšu pulksteņi joprojām tiek izmantoti klīniku un slimnīcu procedūru kabinetos (1 minūte, 5 minūtes).

Tagad mēs izmantojam mehāniskos un elektroniskos pulksteņus. Laiks ir dažāda veida darbību regulators. Orientēšanās laikā, laika izjūta mudina cilvēku būt savāktam un precīzam.

Laiks pastāvīgi skrien no pagātnes uz nākotni, un tas skrien cauri tagadnei.

Kas ir "laiks"? Laiks izsaka notikumu ilgumu, to secību, pārrāvumu un nepārtrauktību, pagātnes, tagadnes un nākotnes attiecības.

Kā laiku mēra pēc ilguma? (Skolotājs un bērni skatās uz mehānisko pulksteni.) Laiku mēra sekundēs, minūtēs, stundās. Nosakiet laiku pēc pulksteņa. Laiku nosaka dienas, nedēļas, mēneši, gadi. (Skolotājs un bērni skatās kalendārā, nosaka nedēļas dienu, mēnesi, gadu.) Laiku nosaka gadsimti, laikmeti. (Paskatieties enciklopēdijā.)

- Uzmini mīklu:

Es skatos ārā pa logu -

Pastaigājas melns kaķis. (nakts)

No rīta atdzīvojas

Līdz vakaram viņš nomirst. (diena)

Kad nāc uz bērnudārzu? (No rīta.) Aizej? (Vakarā.)

Kā vienā vārdā nosaukt rītu, dienu, vakaru, nakti? (Diena.)

Katras dienas daļas ilgums ir atšķirīgs un atkarīgs no gada laika. Atcerieties, ka ziemā nakts ir garāka un diena ir īsāka. Vasarā ir otrādi.

Vingrinājums ar attēliem “Kad tas notiek?” (diena - nakts, rīts - vakars, rīts - diena, vakars - nakts)

- Uzmini vēl vienu mīklu:

Šo brāļu ir tieši septiņi.

Jūs visi tos zināt.

Katru nedēļu ap

Brāļi staigā viens pēc otra.

Pēdējais atvadīsies

Parādās priekšējais. (nedēļas dienas)

Kādi putni lido?

Septiņi katrā iepakojumā.

Viņi lido rindā,

Viņi neatgriezīsies. (nedēļas dienas)

Tieši tā, šīs ir nedēļas dienas. Nedēļas dienu nosaukumi galvenokārt ir saistīti ar sērijas numuriem. Otrdiena - otrā, trešdiena - vidēji, ceturtdiena - ceturtā, piektdiena - piektā. Svētdiena saskaņā ar pareizticīgo ticību ir nosaukta Kristus augšāmcelšanās vārdā.

Pinokio, ja vēlies labāk atcerēties nedēļas dienas, mācīsimies visi kopā P. Bašmakovas dzejoli “Nedēļas dienas”.

Pirmdien izmazgāju veļu.

Otrdien izslaucīju grīdu

Trešdien cepu kalaču

Visu ceturtdienu pavadīju, meklējot bumbu.

Piektdien izmazgāju krūzes,

Un sestdien nopirku kūku.

Visas manas draudzenes svētdien

Uzaicināja mani uz manu dzimšanas dienu.

Bērni, kura šodien ir nedēļas diena? kā bija vakar? Kā būs rīt? Pēc cik dienām būs sestdiena? Kā ar svētdienu? Vai tev ir kāda mīļākā nedēļas diena? (bērnu atbildes)

Uzminiet šāda mīkla:

Viņi seko viens otram

Viņi viens otru neapiet. (mēneši)

Pareizi, ir mēneši. Cik mēnešu ir gadā? (12.) Kādus mēnešus jūs zināt?

Tiklīdz beidzas viens mēnesis, sākas cits. Mēneši rit viens pēc otra. 12 mēneši veido gadu. Gadā ir 4 gadalaiki.

Gadalaiki

Māte izdomāja savām meitām vārdus.

Šeit ir vasara un rudens, ziema un pavasaris.

Nāk pavasaris - meži kļūst zaļi

Pienākusi vasara – viss zem saules zied

Un nogatavojušās ogas lūdz ēst mutē.

Dāsnais rudens mums nes augļus,

Lauki un dārzi ražo labību.

Ziema pārklāj laukus ar sniegu,

Ziemā zeme atpūšas un guļ. (A. Kuzņecova)

Pinokio, vai zini, kāds ir gada laiks? Un mūsu puiši zina. Kurš gada laiks bija agrāk? Un kas notiks pēc tam? Vai jums ir mīļākais gada laiks? Kuru? Kāpēc jums tas patīk?

Puiši, Pinokio atnesa jums brīnišķīgu attēlu, taču nav skaidrs, kāds gada laiks šeit ir attēlots. (Skolotājs piedāvā bērniem sajaukt; bērni meklē kļūdas.)

Tagad sadalīsim četrās grupās. Katra grupa zīmēs savu gadalaiku: ziema, pavasaris, rudens, vasara.

Irina Tulebaeva

Kopsavilkums par bērnu kognitīvo attīstību vecākajā grupā

Priekšmets: « Gaiss - kā tas ir?

Mērķis: Primāro elementāro reprezentāciju veidošana bērni par gaisu, izmantojot izglītības un pētniecības pasākumus, eksperimentālās un rotaļu aktivitātes. Uzdevumi:

Izglītības joma « Kognitīvā attīstība» . 1. Attīstīt kognitīvo aktivitāte elementāra eksperimenta procesā.

2. Iepazīstiniet bērnus ar koncepciju« gaiss» , tā īpašības (caurspīdīgs, neredzams, tīrs gaisam nav smaržas, pārnes smakas, bez garšas, noteikšanas metodes vidē, loma cilvēka dzīvē.

3. Attīstīt bērniem problēmu risināšanas prasmes izglītojošs raksturs un problemātiskās situācijas tēmas ietvaros.

Izglītības joma "Runa attīstību» .

1. Mācīt bērniem novērojumu un eksperimentu laikā izdari vienkāršus secinājumus, ieraksti tos, izmantojot simbolus uz lapas.

2. Mācīt mācīt bērniem gaisu izmantojot zīmes - simbolus.

Izglītības joma "Fiziskā veselība".

1. Nostipriniet nazofarneksa un augšējo elpceļu elpošanas sistēmas muskuļus, veicot elpošanas vingrinājumus. 2. Māci saprast, kas ir tīrs gaiss nepieciešams cilvēka veselībai.

Izglītības joma „Sociālais – komunikatīvs attīstību» .

Veicināt attīstību emocionāla atsaucība, vēlme palīdzēt varoņi: gudrajai pūcei, lapsai un ezītim mīklas risināšanā.

Gaidāmais Rezultāts.

Bērns:

Veido sākotnējās idejas par gaiss, tās īpašības un loma cilvēka dzīvē;

Spēs atrisināt problēmas izglītojošs raksturs un problemātiskās situācijas tēmas ietvaros;

Attīsta spēju izdarīt vienkāršus secinājumus, pamatojoties uz iegūtajām zināšanām un eksperimentiem;

Iemācieties runāt par gaiss atbildē paļaujoties uz zīmēm - simboliem;

Iegūst praktisko pieredzi eksperimentu veikšanā.

Aprīkojums:

Plastmasas maisiņi pēc daudzuma bērniem.

Caurspīdīgs stikls, vate, bļoda ar ūdeni.

Tases vārīta ūdens un salmiņi (skaitā bērniem) .

2 apelsīni. - Apelsīni, sagriezti šķēlēs. - Ventilatori pēc daudzuma bērniem.

- Baloni atbilstoši bērnu skaitam. - Kartes, zīmes - simboli.

Metodes, tehnikas, formas:

Verbāls: mīkla, saruna, stāsts, skaidrojums, jautājumi (galvenais, palīgs, meklēšana, skaidrojumi, pedagoģiskais vērtējums.

Vizuāls: parāda darbības metodi, zīmes - simboli.

Praktiski: pieredze un eksperimenti.

Spēles: spēles situācija, mīkla.

Bērnu aktivitāšu veidi: izglītība un pētniecība, komunikabls, rotaļīgs, produktīvs.

Nodarbības gaita:

Motivācija un iekļaušana bērnu aktivitātes.

Puiši, klausieties, viņi mums zvana Skype.

“Sveiki, dārgie puiši! Šī ir vāvere Maša. Mazā lapsa Timoša man uzdeva mīklu, bet es vienkārši nevaru to izdomāt. Lūdzu palīdzi man.

Caur degunu iekļūst krūtīs,

Un atgriešanās ir ceļā.

Viņš ir neredzams, bet tomēr

Mēs nevaram dzīvot bez viņa.

Mums vajag, lai viņš elpot

Lai piepūstu balonu.

Ar mums katru stundu,

Bet viņš mums ir neredzams."

Puiši, vai esat uzminējuši, kas tas ir?

Mīkla runā par mums tuvu neredzamu vielu, kuru nevar noķert ar roku, un šī neredzamā viela ir vērtīga un svarīga cilvēka dzīvē. - Tagad mēs uzzināsim, kāda veida viela tā ir. Parādiet bērniem maisiņu, kas piepildīts ar kubiņiem. – Vai iepakojumā ir kaut kas? Kā tu uzminēji? Iztukšojiet maisu no kubiņiem. Kas tajā tagad ir? (tas ir tukšs)

Es mēģināšu piepildīt maisu ar neredzamajām lietām, kas ir man apkārt. - Kāpēc iepakojums ir izliekts? Kas tur ir iekšā? - Tieši tā, soma bija piepildīta ar vielu, ko sauc par gaiss. - Tātad jūs un es esam atrisinājuši Timoškas mīklu. Mēs veiksim virkni eksperimentu, kas mums palīdzēs atklāt visus noslēpumus gaiss. Mēs izmantosim zīmes un simbolus, lai apzīmētu visu, par ko mēs uzzinām gaiss.

Aicinu bērnus nosaukt uzvedības noteikumus, veicot eksperimentus. - Puiši, vai tas ir pieejams visur? gaiss?

Klausos versijas bērniem.

Aicinu bērnus pildīt maisus visās istabas vietās.

Tagad izlaid mani gaiss. Kur tagad gaiss?

Jā, viņš atkal ir mums apkārt.

Par ko mēs tagad esam iemācījušies gaiss?

Secinājums: gaiss ir visur, viņš mūs ieskauj. - Puiši, sakiet, vai jūs redzat? gaiss?

Un es viņu arī neredzu. Līdzekļi kas tas par gaisu?? Kādiem vārdiem to var nosaukt? (neredzams, caurspīdīgs, bezkrāsains, caur to viss ir redzams).

Secinājums: neredzams gaiss, caur to var redzēt visu.

Tā ir kvalitāte gaiss Apzīmēsim simbolu kā pārsvītrotu aci. - Puiši, ko jūs domājat? gaiss atrasts kādā priekšmetā? Tad iesaku ar mani veikt eksperimentus. 1. Šim eksperimentam mums vajag glāzi, vate un ūdeni. Stikla apakšai pielīmēšu vates gabaliņu. Pieskarieties tai, vai tas ir sauss vai mitrs? (bērni pieskaras un saka, ka ir sauss)

Vai, jūsuprāt, glāzē ir kas cits, izņemot vate?

Klausieties ieteikumus bērniem. Aicinu bērnus pārbaudīt savas atbildes.

Apgrieziet glāzi otrādi un lēnām nolaidiet to ūdens bļodā, pievēršot uzmanību bērni par to ka jums tas jānotur ļoti līmenī.

Puiši, ko jūs domājat? par ko ir kļuvusi vate?? (v-l aicina bērnus pieskarties).

(vate palika sausa).

Ja vate paliek sausa, tad stiklā nav iekļuvis ūdens. Kas, jūsuprāt, neļāva ūdenim saslapināt vati?

Uzklausu ieteikumus bērniem.

Tieši tā, es viņu pārtraucu gaiss, kas ir glāzē.

Secinājums: Gaiss, kas atrodas glāzē, nelaiž iekšā ūdeni.

Kā jūs domājat, ja es nolaidīšu glāzi ūdenī un nedaudz sasvēršu to, kas notiks?

Bērni izsaka savu viedokli.

Vai vēlaties pārbaudīt? (skolotājs noliec glāzi un nolaiž ūdenī).

Kas parādās ūdenī? (Burbuļi). No kurienes viņi radās?

Šis gaiss iznāk no glāzes un ūdens ieņem tā vietu.

Paskaties, vate ir kļuvusi slapja. Kāpēc tu domā?

- Gaiss ir izkļuvis, un tā vietu ieņēma ūdens.

2. Kā var redzēt, vai ir gaiss oļos? Liksim oļus ūdenī. - Ko tu redzi? Tie ir mazi burbuļi gaiss. 3. Ņem 2 apelsīnus. Uzminiet Kuras Vai apelsīni nogrims ātrāk – ar vai bez mizas? Jautājums uzdots nepareizi – noslīks tikai viens. Bez mizas. Un pat neskatoties uz to, ka tas ar mizu ir smagāks, tas turpinās peldēt pa ūdeni, jo uz tā "glābšanas veste": Mizā ir daudz burbuļu gaiss, kuri strādā par glābējiem, izstumjot ūdens virspusē slīkstošu apelsīnu. - Salnā laikā izelpojot siltu mutes gaiss, mēs redzam tvaiku - tas ir gaiss silts, aukstuma ieskauts.

Puiši, jums patīk āboli. Kā garšo ābols??

Atbildes bērniem.

Puiši, kas par gaisam ir garša?

Kā mēs varam to pārbaudīt? Atbildes bērniem.

Rakstiet ar muti gaiss, vai tam ir garša?

Atbildes bērniem.

Secinājums: gaisam nav garšas, tas ir bezgaršīgs.

Apzīmējums uz lapas ir pārsvītrotas lūpas.

Puiši, es arī vēlos jums pastāstīt vienu noslēpumu gaiss slēpjas cilvēkā mūsos ir gaiss. - Ņemam ūdens glāzes un salmiņu, ieliekam salmiņu ūdens glāzē un pūšam. Kas notiek? (Iznāk burbuļi.) No kurienes radās burbuļi? (Šo gaiss ko mēs izelpojām) Kur burbuļi peld – vai tie paceļas uz augšu vai nogrimst apakšā? (Gaiss burbuļi ceļas uz augšu). Jo gaiss gaišs, tas ir vieglāks par ūdeni. Kad viss gaiss nāks ārā, nebūs burbuļu. Secinājums: Gaiss ir vieglāks par ūdeni.

Puiši, mēs iepūšam caurulē un gaiss iznāk no mums un parādās burbuļi, bet lai izpūstu vairāk, vispirms ieelpojam jaunu gaiss, un tad izelpojam caur caurulīti un parādās burbuļi. - Mēs izelpot gaisu, bet kā tas nonāk pie mums? Kā jūs zināt? (Caur degunu) Protams, visi cilvēki elpo caur degunu. Puiši, parādīsim, kā mūsu deguns elpo. (Rādīt). Kad mēs vienkārši ieelpojam vai izelpojam gaiss, vai mēs to redzam? (Nē). Bet mēs varam just gaiss caur degunu. - Puiši, ko jūs domājat? gaisā ir smarža?

Kā mēs to varam pārbaudīt?

Ieelpo gaiss caur degunu.

Ko tu jūti?

Secinājums: Tīrs gaisam nav smaržas.

Apzīmējums uz lapas ir pārsvītrots deguns. - Un tagad? (Atveriet sagrieztu apelsīnu burku)- Paņemiet ventilatoru un pamājiet ar to vispirms pret sevi un tad viens otram. - Ko tu jūti? (Vējš pūš tev sejā)- Kā parādījās vējš? (kad vicinām ventilatoru, parādās vējš)- Vējš ir kustība gaiss kas izplata smakas. Tagad iekšā grupa smaržo pēc apelsīniem. Puiši, gaiss kustas un nes šīs smakas mums degunā, lai gan viņš pats gaisam nav smakas.

Fiz. minūte ar elpošanas vingrinājumu elementiem "Lidmašīna".

Mēs esam drosmīgi piloti

Pie lidmašīnas vadības ierīcēm (ar rokām viņi izliekas, ka griež stūri).

Lidmašīna lidmašīna ( atšķaidīt rokas uz sāniem, plaukstas uz augšu, paceliet galvu, ieelpojiet)

Izlido (aizturiet elpu).

F-f-f. (nolaižam rokas uz leju, izelpojam).

Es lidošu pa kreisi (pagriezieties pa kreisi, ieelpojiet, aizturiet elpu).

W-w-w .

Un es lidošu pa labi (pagrieziet rokas uz sāniem pa labi, ieelpojiet, aizturiet elpu).

W-w-w (nolaižam rokas uz leju, vienmērīgi izelpojam).

Mēs lidojam augstu (paceliet rokas uz augšu).

Mēs lidojam tālu! (Plaukstas ir salocītas, it kā cilvēks skatītos caur binokli)

Mēs lidojām, bijām noguruši

Un viņi nolaidās uz krēsliem! (apsēdies).

Puiši, pielieciet rokas pie krūtīm. Ko tu jūti?

(elpa)

Ko, jūsuprāt, cilvēks izmanto, lai elpotu?

Pasaulē nekas vairāk nav vajadzīgs gaiss. Bez ūdens cilvēks var dzīvot vairākas dienas. Bez ēdiena vai ūdens vairākas nedēļas. Un bez gaiss tikai dažus mirkļus.

Puiši, ko jūs domājat? gaiss dzirdams?

Vai tu kaut ko dzirdi?

Secinājums: Gaisam nav skaņas.

Apzīmējums uz lapas ir pārsvītrota auss. - Puiši, es iesaku jums dzirdēt skaņu ar pieredzes palīdzību gaiss. Pielieciet pirkstus pie rīkles un sakiet: "ahhhhh". Vai jūtat, ka kakls trīc?

Secinājums: Pateicoties vīrietis runā gaisā. Skaņa dzimst, kad tā trīc gaiss. - Ko tad mēs elpojam? (gaiss) - Ievilksim elpu gaiss. Kur viņš nokļuva? (degunā.) Pareizi, pēc tam tas nokļūst rīklē, elpošanas caurulē, tad pa bronhiem plaušās. - Puiši, veiksim eksperimentu. Paņemiet balonus - piepūšiet un izlaidiet tos. Šādi darbojas plaušas. Mūsu plaušas pastāvīgi strādā, un mums par tām ir jārūpējas viņiem: mēģināt nesaaukstē un elpo tīri gaiss. - Puiši, kas notiktu, ja gaiss pazuda? (mūsu plaušas karātos kā iztukšoti baloni, mēs nevarētu dzīvot.)- Veiksim eksperimentu. Nosedziet degunu ar pirkstiem un vienlaikus aizsedziet muti ar otras rokas plaukstu. (mēs nevaram elpot)- Bez gaisam nav dzīvības. Kā jūs domājat, no kurienes nāk tīrās lietas? gaiss? Mēs elpojam skābekli un izelpojam oglekļa dioksīdu. Skābekli mums dod koku un augu lapas. Tāpēc tie ir jāsargā un jārūpējas. - Visas jūsu vēstules ar simboliem nosūtīsim vāverītei Mašai - lai viņa tās izdala visiem meža dzīvniekiem, lai arī viņi visu uzzinātu par gaiss. Kurš gan vēlas pastāstīt, kas rakstīts viņa vēstulē? (Bērni runā par gaiss, paļaujoties uz simboliem, kas apzīmē īpašības gaiss)