Конспект заняття з пізнавального розвитку у старшій групі «У світі добра. Конспект заняття з пізнавального розвитку план-конспект заняття з навколишнього світу (старша група) на тему Конспект заняття з пізнавального старшої групи

Мета: Познайомити дітей з рослинами, які є джерелом харчування.

Завдання:

Закріпити знання про те, де рослини ростуть і хто їх садить.

Які страви можна приготувати із рослин.

Розповісти про походження деяких назв рослин.

Розвивати увагу, розширити та активізувати словник на тему.

Попередня робота: Розглянути будову рослини на прикладі квітки. Розмова про те, які ми знаємо? Що ми називаємо рослиною?

Матеріали. Ілюстрація різних рослин. Пакетики з крупами на кожну дитину.

Хід заняття.

1 частина.

Вихователь:

Діти назвіть мені, будь ласка, що ви сьогодні їли на сніданок? А що ви їли вчора в дитячому садку? А вдома? Відповіді дітей.

Тобто ми з вами приймаємо їжу кілька разів на день: снідаємо, обідаємо, полудаємо, вечеряємо. Чи знаєте ви, звідки беруться продукти для нашого столу? Відповіді дітей.

Вихователь:

Наша головна годувальниця - це земля-матінка. Вона нам і хліб дає, і овочі, і фрукти. Земля та тварин годує травою та сіном, а тварини дають нам м'ясо, молоко, вовну та інші продукти. Овочі та фрукти, трав – що це? Правильно це рослини, рослини, які нас годують. Багато рослин, таких як овочі та фрукти ви знаєте, але сьогодні я познайомлю вас з цікавими рослинами, які теж є нашими годувальниками. Відгадайте загадки?

І зелений, і густий

На грядці виріс кущ.

Підкопай трохи:

Під кущем … (картопля).

Не шитий, не кроєний,

А весь у рубцях;

Без рахунку одягу,

І все без застібок. (капуста)

3. Золотист він і вусати, у ста кишенях – сто хлопців. (Колос)

4. У ньому здоров'я наше, сила, у ньому чудове тепло.

Скільки рук його вирощувало, охороняло, берегло.

У ньому землі рідної соки,

Сонця світло веселе в ньому…

Вплітай за обидві щоки,

Виростай богатирем!

Що це таке? Правильно це хліб! Хто назве, яким буває хліб?

Хліб буває різним: пшеничний та житній. З пшеничної муки хліб виходить білий, а з житнього - чорний. А ось пшеничне борошно отримують із зерна пшениці, а житнє - із зерна жита.

Фізкультхвилинка.

Зерно в землю впаде

Рухи рук праворуч-ліворуч

І росточком проросте.

З присіду піднімаємось, долоні рук скласти перед грудьми.

Сонце його смажитиме,

Піднімають руки вгору, розводять убік, дивляться на долоні.

Дощ сто разів його поллє.

Присідаючи, хвилеподібні рухи кистями рук зверху донизу.

А потім під снігом мерзнути

Обхопити себе руками та переступати з ноги на ногу.

І під вітром встояти

Піднімають руки нагору. Нахили вліво-вправо,
відриваючи ноги від підлоги.

Дуже важко хліб дається

Погрозити пальцем лівої, правої руки.

Ти повинен про це знати.

Торкаються рукою голови.

Вихователь: Обидві ці рослини - пшениця і жито відомі людям з давніх-давен. Усім хороша пшениця: борошно із зерен виходить біле, хліб смачний. Одне погано: боїться шкідливих комах, сильних морозів та посухи. Пшениця любить, коли її доглядають, не шкодуючи сил.

А ось жито довгий час вважалося бур'яном. Жито непроханим гостем з'явилося на пшеничному полі і жило там, серед колосків пшениці, прагнучи їх звідти вижити. Бувало стукне мороз, погубить усю пшеницю, а жито виросте на славу. Тисни її, коси її, молоти, та печи з житнього борошна смачний хліб.


Пальчикова гімнастика.

Ріс спочатку на волі в полі,Діти злегка похитують руками,

Влітку цвів і колосився, піднятими вгору.

А потім обмолотили,Постукують кулаками одне про одного.

Він на зерно раптом перетворився. Виконують вправу «Пальчики вітаються»

З зерна - в борошно та тісто,Стискають і розтискають кулаки.

У магазині зайняв місце.Витягають руки вперед, долонями нагору.

Виріс він під синім небом,Піднімають руки нагору.

А прийшов на стіл до нас – хлібом.Витягаю руки вперед долонями вгору.

Ось ще одна рослина – годувальниця кукурудза.


Точно нікому невідомо, звідки у кукурудзи таке чудове ім'я. Румунською кукурудза означає ялинова шишка. Дуже вже схожий качан на шишку. У багатьох країнах кукурудзу ще називають маїсом. Каша з кукурудзяного борошна виходить смачна, коржики і того краще. Кукурудзи чудовий корм для худоби та птиці. З зерен вичавлюють масло, а з качан роблять мило, пластмасу і навіть ліки - пеніцилін.


А ось ще один продукт: гречана каша. Варять її із гречки. А гречка звідки? Можливо з Греції? Ні, не так. Достеменно відомо лише те, що ця рослина народилася десь у південних краях, а про все південне за старих часів говорили «грецьке». Адже Греція - країна південна, от і пішла звідси назва рослини - гречка.

Ось ця рослина називається цукровий буряк, з нього варять цукор. Не подумайте, що це той самий буряк, про який говориться в загадці: «Вгорі зелено, внузу червоно, в землю вросло». Ні, це інший буряк, не червоний, а білий і дуже солодкий. Цукровий буряк у полі росте. Комбайн її із землі вибирає, купками складає. Вантажівка відвозить буряки на цукровий завод, де з них зварять цукор.

2 частина.

Про рослини годувальниці можна говорити нескінченно, тому я пропоную всім розглянути виставку ілюстрацій, на яких зображені знайомі та незнайомі рослини: просо, квасоля, горох, чай, картопля, капуста тощо.


3 частина.

У дітей пакетики з крупами, діти визначають з якої рослини вийшла крупа.

Підсумок заняття.

Домашнє завдання: Запропонувати дітям дізнатися у батьків, що можна приготувати з тієї чи іншої рослини, з якою вони познайомилися на занятті.

Конспект заняття з пізнавального розвитку для дітей старшої групи «Як усе живе росте»

Кисельова Євдокія Іванівна, вихователь МКДОУ "Дитячий садок № 4", року Лиски Воронезької області.
ОписПропоную вам конспект безпосередньої освітньої діяльності "Як усе живе росте". Цей матеріал спрямований на знайомство дітей з епапами зростання та розвитку живих організмів за допомогою досвіду. Цей конспект буде дуже корисним педагогам, які працюють з дітьми старшого дошкільного віку. Сподіваюся, що заняття сподобається багатьом педагогам та допоможе познайомити дітей із розвитком всього живого.
Інтеграція:Пізнавально – дослідницька діяльність, мовленнєвий розвиток, комунікативний розвиток.
Ціль:Знайомство дітей з етапами зростання людини, тварин та рослин шляхом експериментування.
Завдання:
1. Формувати в дітей віком інтерес до оточуючого через експеримент.
2. Ознайомити дітей із характерними етапами розвитку живих організмів.
3. Підвести дітей до висновку про те, що для зростання живих об'єктів потрібно одне й те саме: вода, світло, повітря, харчування, турбота та любов оточуючих.
4. Виховувати інтерес до навколишньої дійсності.
Технології, методи та прийоми:використання схеми – моделі, психогімнастика, створення проблемно – пошукових ситуацій, ігрова, наочна, практична діяльність, питання до дітей
Матеріали та обладнання:фото із зображенням дітей, схеми - картинки, квасоля в банку, ящик із землею.

Хід спільної діяльності

Діти розглядають фотографії, де зображені маленькі діти.
Вихователь.Діти, скажіть, кого ви бачите на фотографії?
Діти. Ми бачимо маленьких дітей, схожих на нас, коли ми били маленькими.
Вихователь.А зараз ви схожі на них?
Діти Схожі, але не зовсім.
Вихователь.Як ви змінились?
Діти: Ми виросли, стали здоровішими, красивішими.
Вихователь.Що змінилося у вас?
Діти: Стали вищим на зріст, волосся відросло, очі змінилися.

Вихователь.А якими були ви, коли були маленькими?
Діти: Смішні, незграбні, незграбні.
Вихователь.Які почуття у вас викликають ці діти?
Діти: Їх хочеться погладити, погратись з ними, потримати на руках, поцілувати.
Вихователь.Скажіть, хто вас дбає? Що потрібно було, щоб ви виросли?
Діти: Про нас піклуються батьки, бабусі та дідусі. Вони нас годують, гуляють з нами, купають, влітку засмагаємо разом, лікують хвороби, шкодують, цілують, кажуть ласкаві слова.
Вихователь.Так, вам потрібно було харчування, вода, повітря, тепло, кохання ваших близьких. А тепер, хлопці, давайте подивимося, як росте людина.
Подивіться на схему де показано, якими ви були, які є, якими будете.

-
Грудна дитина - дитина дошкільник - підліток - дядько, тітка
Вихователь.У кого з вас вдома живе кішка чи собачка? Що потрібно, для того, щоб кошеня виросло у велику красиву кішку?
Потрібно правильно годувати, давати м'ясо, рибу, молоко. Гуляти на свіжому повітрі, доглядати, грати.
Вихователь.Подивіться на схему:


Сліпе кошеня - кошеня грає - доросла кішка
А тепер відгадайте загадку:
Встає на зорі, співає у дворі,
На голові гребінець, хто ж це? (Півник)

А ви бачили, ким був півник до того, як став дорослим півнем? Правильно - курча. Давайте викладемо схему:


Курча в шкаралупі - курча підліток - дорослий півень

А що треба було курча, щоб стати півнем?
Діти: Зернятка, сонечко, щоб мама курка оберігала його, любила.
(Проводиться гра «Куриця та курчата»)
Вихователь.У мене в чарівній баночці щось знаходиться. Визначте звук, що це? (Діти висловлюють свої міркування)
- Давайте визначимо навпомацки, заплющте очі, я дам це кожному в руку, а ви скажіть, що це.
Діти: Воно гладке, тверде, маленьке, овальне.
Вихователь.Подивіться, що у вас у руці. Так, це квасоля. Що треба зробити, щоб зернятко стало живим?
Діти Потрібно багато світла, тепла, вологи, потрібен дощ, вогкість.
Вихователь.І що станеться з ним?
Діти: Зерно проросте, набухне, оживе.
Психогімнастика «Зернятко»
Уяви собі, що ти маленьке зернятко. Ти лежиш глибоко в землі і тобі дуже самотньо. Ось ти відчув, що земля стала теплою, і тобі захотілося подивитись, звідки йде світло та тепло. Ти потягнувся вгору, і раптом земля розступилася, і твій паросток опинився на волі. Теплі промені торкнулися твоєї тонкої і ще дуже слабкої стеблинки, вітерець хитнув тебе, то в один бік, то в інший, тобі захотілося розправити свої молоді зелені листочки.
Сонечко ніжно підхопило тебе за листочки і потягло вгору. Ти почав рости. Стаєш міцнішим, сильнішим, вищим. Раптом пішов дощ і теплі, великі краплі дощу стали стікати по твоїх листочках, стеблині, бутоні. Ти почав пити дощову воду і рости, рости, рости.
Волога напоїла твій бутон, і він почав розкриватися, перетворюючись на прекрасну квітку. Ти зрозумів, що ти ростеш, живеш, ти щасливий, що вдихаєш свіже повітря, п'єш чисту дощову воду і грієшся в променях золотого сонця.
- Ну, що хлопці, сподобалося вам бути зернятком? А що допомогло вам пробитися крізь землю і перетворитися на прекрасну рослину?
Діти Це дощ, тепло, сонце, волога.
Вихователь. Унас у баночці зернятка квасолі, давайте посадимо їх у землю і будемо їх доглядати. (Діти садять насіння).
Підбивається підсумок.
- Ми посадили зернятка - квасолинки, а коли з'являться паростки, ми спостерігатимемо за їх зростанням та розвитком.
(Діти розглядають схему розвитку квасолі)


Зерно - паросток - з листям - з квітами - зі штанцем.

Тема:Що таке час?

Ціль:дати уявлення про час; ознайомити з поняттями «хвилина», «година», «час доби», «дні тижня», «пори року».

Хід заняття

Хлопці, сьогодні мені зателефонував Буратіно і сказав, що він прийде до нас на заняття рівно о 9.00 ранку. Але чомусь він спізнюється. (Вихованець дивиться на годинник, лунає стукіт у двері, приходить Буратіно.)

Буратіно, ти чому спізнюєшся? Треба розпочинати заняття, а ми на тебе чекаємо.

А що, хіба не можна було прийти згодом?

Ми починаємо займатися суворо за часом. І в школі діти сідають за уроки у певний час. У нас є розклад занять, а в школі – розклад уроків. Всі робітники йдуть на роботу у певний час, магазини відкриваються у певний час, транспорт починає рух у певний час за розкладом. Якби не було годинника і люди не дотримувалися часу, могла б статися ось така історія.

Приходить, наприклад, командир екіпажу літака на аеродром, дивиться, а у літаку нікого немає. «Рано я прийшов, – думає командир. - Піду поки що пообідаю». Тільки-но він пішов, прийшли пасажири. «Ах, – кажуть пасажири, – командира ще немає. Ходімо поки що ще в магазині купимо». Не встигли вони втекти, повертається голодний і сердитий командир. Без годинника ніхто не знав, у скільки відкривати їдальню. Подивився командир, у салоні знову нікого нема. «Якщо так, - каже він, - влечу один. Знатимуть, як спізнюватися!» І полетів би, якби не було годинника.

-Відгадайте загадки:

Воно все століття біжить уперед

І ніколи не втомлюється. (Час)

Ніг немає, а ходжу,

Рта немає, а скажу,

Коли спати, коли вставати,

Коли роботу розпочинати. (годинник)

Раніше годинник був різним: сонячний, водяний, пісочний. Але такий годинник ніколи не цокав. Люди вміли визначати час, глянувши на рух сонця. Визначали час за довжиною тіні у час дня. Пісочним годинником користуються і зараз у процедурних кабінетах поліклінік та лікарень (1 хвилина, 5 хвилин).

Тепер ми користуємося механічним та електронним годинником. Час є регулятором різноманітних видів діяльності. Орієнтація у часі, почуття часу спонукає людину бути зібраним, точним.

Час постійно біжить із минулого у майбутнє, а біжить воно через сьогодення.

А що таке «час»? Час висловлює тривалість подій, їх послідовність, перервність і безперервність, взаємозв'язок минулого, сьогодення та майбутнього.

А як вимірюється час за тривалістю? (Виховник і діти розглядають механічний годинник.) Час вимірюється секундами, хвилинами, годинами. Визначають час щогодини. Час визначається цілодобово, тижнями, місяцями, роками. (Виховник та діти розглядають календар, визначають день тижня, місяць, рік.) Час визначається століттями, епохами. (Розглядають енциклопедію.)

- Відгадайте загадку:

Дивлюся у віконце -

Ходить чорна кішка. (ніч)

Вранці оживає,

Надвечір помирає. (День)

Коли ви приходите до дитячого садка? (Вранці.) А йдіть? (Ввечері.)

Як назвати одним словом ранок, день, вечір, ніч? (Доба.)

Тривалість кожної частини доби буває різною і залежить від пори року. Згадайте, взимку ніч довша, а день коротша. А влітку навпаки.

Вправа з картинками "Коли це буває?" (день – ніч, ранок – вечір, ранок – день, вечір – ніч)

- Відгадайте ще одну загадку:

Братців цих рівно сім.

Вам вони відомі всім.

Щотижня навколо

Ходять братики один за одним.

Попрощається останній,

З'являється передній. (дні тижня)

Що за птахи пролітають

По сімці в кожній зграї.

Вереницею летять,

Не повернуться назад. (дні тижня)

Правильно це дні тижня. Назва днів тижня переважно пов'язана з порядковими номерами. Вівторок – другий, середа – середній, четвер – четвертий, п'ятниця – п'ятий. Неділя названа на честь Воскресіння Христа з православної віри.

Буратіно, якщо хочеш краще запам'ятати дні тижня, давай вивчимо разом вірш П. Башмакової «Дні тижня».

У понеділок я прала.

Підлога у вівторок підмітала,

У середу я пекла калач,

Цілий четвер шукала м'яч.

Чашки в п'ятницю помила,

А у суботу торт купила.

Усіх подружок у неділю

Покликала на день народження.

Діти, а який сьогодні день тижня? Який був учора? Який буде завтра? За скільки днів буде субота? А неділя? Чи маєте ви улюблений день тижня? (Відповіді дітей)

Відгадайте наступну загадку:

Друг за одним ходять,

Один одного не оминають. (місяць)

Правильно це місяці. А скільки всього місяців на рік? (12.) Які ви знаєте місяці?

Тільки кінчається один місяць, потім починається інший. Місяці йдуть один за одним. 12 місяців становлять рік. У році розрізняють 4 пори року.

Пори року

Мама придумала дочкам імена.

Ось Літо та Осінь, Зима та Весна.

Приходить Весна - зеленіють ліси

А Літо прийшло – все під сонцем цвіте

І стиглі ягоди просять у рот.

Нам щедра Осінь приносить плоди,

Дають урожаї поля та сади.

Зима засипає снігами поля,

Взимку відпочиває і спить земля. (А. Кузнєцова)

Буратіно, а ти знаєш, яка зараз пора року? А хлопці наші знають. Яка пора року була до нього? А яке буде згодом? Чи є у тебе улюблена пора року? Яке? Чому подобається?

Хлопці, Буратіно приніс вам чудову картину, тільки не зрозуміло, яка пора року тут зображена. (Виховник пропонує дітям переплутану, діти шукають помилки.)

А тепер давайте розділимося на чотири групки. Кожна група намалює свою пору року: зиму, весну, осінь, літо.

Ірина Тулебаєва

Конспект із пізнавального розвитку дітей у старшій групі

Тема: « Повітря – яке воно

Ціль: Формування первинних елементарних уявлень дітей про повітря через пізнавально-дослідницьку, експериментальну та ігрову діяльність. Завдання:

Освітня область « Пізнавальний розвиток» . 1. Розвивати пізнавальнуактивність у процесі елементарного експериментування.

2. Ознайомити дітей із поняттям« повітря» , його властивостями, (прозорий,невидимий, чистий повітря не має запаху, переносить запахи, несмачний, способами виявлення у навколишній обстановці, участю життя людини.

3. Розвивати у дітейвміння вирішувати питання пізнавальногохарактеру та проблемні ситуації у рамках теми.

Освітня область «Мовленнєве розвиток» .

1. Навчити дітейробити нескладні висновки в ході спостережень та експериментування, фіксувати їх за допомогою символів на аркуші.

2. Навчити дітей розповідати про повітряза допомогою символів - символи.

Освітня область «Фізичне здоров'я».

1. Зміцнювати м'язи дихальної системи носоглотки та верхніх дихальних шляхів шляхом виконання вправ дихальної гімнастики. 2. Навчити розуміти, що чистий повітрянеобхідний здоров'ю людини.

Освітня область «Соціально – комунікативне розвиток» .

сприяти розвиткуемоційної чуйності, бажання допомогти героям: мудрій сові, лисенку та їжачку у розгадуванні загадки

Передбачуваний результат.

Дитина:

Сформує первинні уявлення про повітрі, його властивості і роль життя людини;

Вмітиме вирішувати питання пізнавальногохарактеру та проблемні ситуації в рамках теми;

Сформує вміння робити нескладні висновки на основі отриманих знань та експериментування;

Навчиться розповідати про повітріспираючись у відповіді знаки – символи;

Отримає практичний досвід проведення експериментів.

Устаткування:

Поліетиленові пакети за кількістю дітей.

Прозора склянка, вата, миска з водою.

Склянки з кип'яченою водою та трубочки (за кількістю дітей) .

2 апельсини. - Апельсини, порізані на часточки. - Віяла за кількістю дітей.

- Повітряні кулі за кількістю дітей. - Картки, знаки – символи.

Методи, прийоми, форми:

Словесні: загадка, бесіда, розповідь, пояснення, питання (основні, допоміжні, пошукові, пояснення, педагогічна оцінка).

Наочні: показ способу дій, символи.

Практичні: досліди та експерименти.

Ігрові: ігрова ситуація, загадка

Види дитячої діяльності: пізнавально-дослідницька, Комунікативна, ігрова, продуктивна.

Хід заняття:

Мотивація та включення дітей у діяльність.

Діти, прислухайтеся, нам дзвонять на скайп.

«Здрастуйте, дорогі хлопці! Це білочка Маша. Лисеня Тимошка загадав мені загадку, а відгадати мені її ніяк не вдається. Допоможіть будь ласка.

Через ніс проходить у груди,

І зворотний прямує.

Він невидимий, але все-таки,

Без нього ми жити не зможемо.

Він нам потрібний, щоб дихати,

Щоб кульку надувати.

З нами поруч щогодини,

Але невидимий він для нас».

Діти, ви здогадалися, що це?

У загадці йдеться про невидиму речовину, яка знаходиться поряд з нами, рукою її не зловиш і це невидиме цінне і важливе в житті людини. - Зараз ми з вами дізнаємося, що це за речовина. Показати дітям пакет, наповнений кубиками. - Чи є щось у пакеті? Як ви здогадались? Звільнити пакет від кубиків. Що в ньому зараз? (Він порожній)

Спробую наповнити пакет тим невидимим, що довкола мене. - Чому пакет опуклий? Що у ньому є? - Правильно, мішечок наповнився речовиною, яка називається – повітря. - Ось ми й відгадали з вами загадку Тимошка. Ми проведемо низку експериментів, які допоможуть нам розкрити всі секрети повітря. Знаками – символами позначатимемо все, що ми дізнаємося про повітрі.

Пропоную дітям назвати правила поведінки під час проведення дослідів. - Хлопці, а чи скрізь є повітря?

Вислуховую версії дітей.

Пропоную дітям наповнимо мішечки у всіх місцях кімнати.

А тепер випустіть повітря. Де тепер повітря?

Так, він знову довкола нас.

Що ми зараз дізналися про повітрі?

Висновок: повітря є всюди, він нас оточує. - Хлопці, скажіть, а ви бачите повітря?

І я також його не бачу. Значить повітря яке? Якими словами можна його назвати? (Невидимий, прозорий, безбарвний, через нього все видно).

Висновок: повітря невидиме, Через нього все видно.

Ця якість повітряпозначимо символом – перекреслене око. - Хлопці, а як ви вважаєте, повітряє у будь-якому предметі? Тоді пропоную вам разом зі мною виконати досліди. 1. Для цього досвіду нам знадобиться склянка, вата та вода. До дна склянки я приклею шматочок вати. Доторкніться, вона суха чи мокра? (діти чіпають і кажуть, що вона суха)

Як ви вважаєте, у склянці крім вати ще щось є?

Вислухати припущення дітей. Пропоную дітям перевірити їхні відповіді.

Перевернемо склянку вгору дном і повільно опустимо її в миску з водою, звернувши увагу дітей на те, Що тримати його потрібно дуже рівно.

Хлопці, як ви вважаєте, якою стала вата? (в-ль пропонує дітям доторкнутися).

(Вата залишилася сухою).

Якщо вата залишилася сухою, то в склянку не потрапила вода. Як ви вважаєте, що завадило воді намочити вату?

Вислуховую припущення дітей.

Правильно, їй завадив повітря, що знаходиться в склянку.

Висновок: Повітря, що знаходиться у склянці, не пускає туди воду.

А як ви думаєте, якщо опускаючи склянку у воду, я трохи нахилю її, що тоді станеться?

Діти висловлюють свою думку.

А чи хочете перевірити? (вихователь нахиляє склянку і опускає її у воду).

Що у воді? (Бульбашки). Звідки вони з'явилися?

Це повітрявиходить зі склянки та її місце займає вода.

Подивіться, вата стала мокрою. Як ви вважаєте, чому?

- Повітря вийшло, А його місце зайняла вода.

2. Як можна побачити – чи є повітря в камінчиках? Опустимо камінці у воду. - Що ви бачите? Це дрібні бульбашки повітря. 3. Візьмемо 2 апельсини. Відгадайте, якийз апельсинів потоне швидше – у шкірці чи без неї? Питання поставлене неправильно - потоне взагалі лише одне. Без шкірки. І навіть незважаючи на те, що той, що в шкірці, важчий, він все рано продовжуватиме триматися на воді, адже на ньому "рятівний жилет": у шкірці є багато бульбашок повітря, які і працюють рятувальниками, виштовхуючи потопаючий апельсин на поверхню води. - У морозну погоду, видихаючи теплий повітря ротом, ми бачимо пару – це повітрятеплий серед холодного.

Хлопці, ви любите яблука. Яке яблуко на смак?

Відповіді дітей.

Хлопці, а у повітря є смак?

Як ми можемо перевірити це? Відповіді дітей.

Наберіть ротом повітря, у нього є смак?

Відповіді дітей.

Висновок: повітря не має смаку, він несмачний.

Позначення на аркуші – перекреслені губи.

Хлопці, а ще я хочу відкрити вам секрет, що повітряховається всередині людини, повітря є всередині нас. - Беремо стаканчики з водою та трубочку, опустимо трубочку у склянку з водою і дутимемо. Що відбувається? (Виходять бульбашки.)Звідки взялися бульбашки? (Це повітря, який ми видихали)Куди пливуть бульбашки – піднімаються нагору чи опускаються на дно? (Повітрянібульбашки піднімаються вгору). Тому що повітря легке, він легший за воду. Коли весь повітря вийде, бульбашок не буде. Висновок: Повітря легше за воду.

Хлопці, ми дуємо в трубочку та повітрявиходить з нас і з'являються бульбашки, але щоб ще подути, ми спочатку вдихаємо новий повітряа потім видихаємо через трубочку і виходять бульбашки. - Ми повітря видихаємоале як він до нас потрапляє? Як, хлопці, знаєте? (через ніс)Звісно, ​​всі люди дихають через ніс. Діти, давайте покажемо, як дихають наші носики. (Показують). Коли ми просто вдихаємо чи видихаємо повітрями бачимо його? (Ні). Але ми можемо відчути повітря носиком. - Хлопці, а як ви думаєте, у повітря є запах?

Як ми можемо перевірити це?

Вдихніть повітря носом.

Що ви відчуваєте?

Висновок: Чистий повітря не має запаху.

Позначення на аркуші – перекреслений ніс. - А зараз? (Відкриваю банку з нарізаними апельсинами)- Візьміть віяло і помахати спочатку на себе, а потім один на одного. - Що ви відчуваєте? (В обличчя дме вітер)– А як з'явився вітер? (коли ми махаємо віялом з'являється вітер)- Вітер – це рух повітря, що розповсюджує запахи. Тепер у групі пахне апельсинами. Хлопці, повітрярухається і доносить ці запахи до наших носів, хоч сам повітря запаху не має.

Фіз. хвилинка з елементами дихальної гімнастики «Літак».

Ми відважні пілоти

За штурвалом літака (Руками зображають, як крутять штурвал).

Літак-літак ( розвестируки в сторони долоньками вгору, піднімаємо голову, вдих)

Вирушає у політ (Затримуємо дихання).

Ж-ж-ж. (Опускаємо руки вниз, видих).

Я ліворуч полечу (Поворот ліворуч, вдих, затримуємо дихання).

Ж-ж-ж .

І праворуч полечу (Поворот праворуч в сторони, вдих, затримуємо дихання).

Ж-ж-ж (Опускаємо руки вниз, плавний видих).

Ми літаємо високо (Руки підняти вгору).

Ми літаємо далеко! (Долоньки складають, якби людина дивилася в бінокль)

Ми літали, втомилися

І на стільці приземлилися! (Присісти).

Хлопці, прикладіть руки до грудей. Що ви відчуваєте?

(Дихання)

Як ви вважаєте, що використовує людина для дихання?

Немає нічого на світі потрібнішого повітря. Без води людина може прожити кілька днів. Без їжі та води кілька тижнів. А без повітрялише кілька миттєвостей.

Хлопці, а як ви вважаєте повітря можна почути?

Ви щось чуєте?

Висновок: Повітря не має звуку.

Позначення на аркуші – перекреслене вухо. - Хлопці, пропоную вам за допомогою досвіду почути звук повітря. Прикладіть пальці до горла і скажіть «ааааааа». Чи відчуваєте тремтіння горла?

Висновок: Завдяки повітрі людина каже. Звук народжується тоді, коли тремтить повітря. - То чим же ми дихаємо? (повітрям) - Давайте вдихнемо повітря. Куди він потрапив? (в ніс.)Правильно, після цього він спускається у горло, дихальну трубочку, потім через бронхи у легені. - Хлопці, давайте проведемо досвід. Візьміть кульки – надувайте та здувайте їх. Ось так працюють легені. Наші легені працюють постійно, і ми повинні піклуватися про них: намагатисяне застуджуватись і дихати чистим повітрям. - Хлопці, а що було б, якби повітря зникло? (Наші легені висіли б, як здуті кульки, ми не змогли б жити.)- Давайте проведемо експеримент. Пальчиками закриємо ніс, а долонькою іншої руки закриємо рота одночасно. (нам нема чим дихати)- Без повітря немає життя. А як ви вважаєте, звідки береться чистий повітря? Ми дихаємо киснем, а видихаємо вуглекислий газ. Кисень нам дають листя дерев та рослини. Тому їх треба берегти та дбати про них. - Всі ваші листи із символами ми відправимо білочці Маші – нехай вона роздасть їх усім лісовим звірятам, щоб вони теж усе дізналися про повітрі. Хто хоче розповісти, що написано у його листі? (Діти розповідають про повітріспираючись на символи, що позначають властивості повітря)